„Sva ljudska prava su opća, nedjeljiva, međusobno ovisna i povezana. Međunarodna zajednica mora ljudska prava razmatrati globalno, na pravedan i jednak način, pod jednakim uvjetima i s jednakim naglascima. Iako se važnost nacionalnih i regionalnih posebnosti te povijesne, kulturne i vjerske razlike moraju uzeti u obzir, države imaju dužnost, bez obzira na svoje političke, gospodarske i kulturne sustave, promicati i štititi sva ljudska prava i temeljne slobode.“ (Članak 5 Bečke deklaracije s UN-ove konferencije o ljudskim pravima održane 1993.)
Ljudska prava, koja su odraz osnovnih ljudskih potreba, su temeljna i neotuđiva prava koje posjeduje svako ljudsko biće. Ona pripadaju svakoj osobi podjednako, univerzalno i vječno – znači, i onda kad ih pojedinac nije svjestan, kada ne priznaje ista prava drugima, ili kad drugi njemu/njoj ne priznaju ta prava. Ljudskim pravima se pravno potvrđuje i štiti ljudsko dostojanstvo svakog pojedinca.
Kviz o ljudskim pravima je napravljen u okviru USAID-ovog Programa osnaživanja nezavisnih medija kojeg implementiraju CPCD i OM zbog podizanja svijesti i znanja iz oblasti ljudskih prava i informiranja naših čitatelja/ki o zakonodavstvu i tijelima koja štite i osiguravaju osnovna ljudska prava u Bosni i Hercegovini. Svrha ovog kviza je testiranje vašeg znanja, ali i povećanje vašeg razumijevanja ljudskih prava. Birate onaj odgovor za koji vjerujete da je točan, s tim da ponekad postoji više od jednog mogućeg točnog odgovora.
Koliko znate o ljudskim pravima? Riješite kviz i saznajte!
Hvala što si riješio/la kviz!
ODGOVORI:
- d) Prava svakog pojedinca u BiH propisana su Ustavom BiH, međunarodnim ugovorima ili konvencijama koje je BiH potpisala, te zakonima.
- b) U skladu s Ustavom BiH, Parlament BiH nadležan je za donošenje zakona, a prema utvrđenoj proceduri Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice priprema i predlaže, putem Vijeća ministara BiH, zakone iz svoje nadležnosti.
- a) Opća deklaracija o ljudskim pravima usvojena je 10. prosinca/decembra 1948. godine u Parizu. Stoga se ovaj datum obilježava kao Međunarodni dan ljudskih prava.
- d) UN-ova Konvencija o pravima djeteta, čiji je cilj djeci diljem svijeta osigurati njihova prava, neovisno o njihovoj nacionalnosti ili mjestu gdje žive, je međunarodni dokument, usvojen na Glavnoj skupštini Ujedinjenih naroda 20. 11. 1989. godine, a sadrži univerzalne standarde koje država stranka Konvencije (tj. koja ju je potpisala i ratificirala) mora jamčiti svakom djetetu.
- d) Svake godine Europski parlament dodjeljuje Nagradu Saharov za slobodu misli, osnovanu u čast ruskom fizičaru i aktivistu za ljudska prava Andreju Saharovu. Nagrada je osnovana 1988. kako bi se istaknulo iznimne pojedince i organizacije koji se bore za ljudska prava i temeljne slobode.
- a) Nelson Mandela dobitnik je prve Nagrade Saharov za slobodu misli 1988. godine za napore koje je uložio u borbi protiv aparthejda, s Anatolijem Marčenkom, disidentom bivšeg Sovjetskog Saveza.
- b) Nobelovu nagradu za mir za 2012. godinu dobila je Europska unija zbog svog doprinosa unapređenju mira i pomirenja, demokracije i ljudskih prava.
- c) Dunja Mijatović je prva žena koja je imenovana komesarkom za ljudska prava u Vijeću Europe (2018. godine). Ono što je još zanimljivo jest i to da je Dunja Mijatović jedna od osnivačica regulatorne agencije za komunikacije u BiH (1998.), te dobitnica Medalje Charlemagne (2015.) kojom se „prepoznaje doprinos osobe u medijima u procesu europskog ujedinjenja i razvoja europskog identiteta“.
- c) Ombudsman za ljudska prava Bosne i Hercegovine je nezavisna institucija uspostavljena u cilju promoviranja dobre uprave i vladavina prava, zaštite i sloboda fizičkih i pravnih osoba, kako je zajamčeno posebno Ustavom Bosne i Hercegovine i međunarodnim sporazumima koji se nalaze u dodatku tog Ustava koja će s tim u vezi nadgledati aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine, njenih entiteta i Brčko distrikta, u skladu s odredbama ovog zakona.
- b) Europska konvencija o ljudskim pravima (EKLJP) međunarodni je ugovor o zaštiti ljudskih prava i sloboda u Europi. Punim imenom Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda potpisana je u Rimu 4. studenoga/novembra 1950. godine; potpisalo ju je dvanaest zemalja članica novoosnovanog Vijeća Europe, a na snagu je stupila 3. rujna 1953. godine.
- Fotografija broj 1. – i)
Europski sud za ljudska prava je međunarodni sud ustrojen 1959. godine, sa sjedištem u Strasbourgu u Francuskoj, i prikazan je na prvoj fotografiji (preuzeto sa https://storage.bljesak.info/image/256329/1280×880/europski-sud-za-ljudska-prava.jpg).
Druga fotografija (preuzeto sa https://www.itlos.org/fileadmin/itlos/photo/photo_gallery/main_gallery/1_1_ITLOS_YPS_aerial_2005__1_.jpg) je fotografija Međunarodnog suda za pravo mora sa sjedištem u Hamburgu u Njemačkoj.
Na trećoj fotografiji (preuzeto sa https://www.media.ba/sites/default/files/field/image/the_hague.jpg) je Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije sa sjedištem u Den Haagu u Nizozemskoj.
- a) Članom 4.1 Zakona o Ombudsmanu za ljudska prava BiH propisano je da Institucija Ombudsmana za ljudska prava ima ovlaštenja da provodi istrage u svim žalbama vezanim za loše funkcioniranje pravosudnog sustava ili nepravilno procesuiranje pojedinačnih predmeta, kao i da preporuči odgovarajuće pojedinačne ili opće mjere.
- b) Članom 4.2 Zakona o Ombudsmanu za ljudska prava BiH propisano je da „Ombudsman se neće miješati u proces odlučivanja sudova, ali može pokrenuti sudske postupke ili intervenirati u tijeku postupka koji se vodi, kad god ustanovi da je takva aktivnost neophodna pri obavljanju svojih dužnosti. Ombudsman također može dati preporuke organu vlasti koji je strana u postupku ili biti konsultiran od strane u postupku“.
- c), f), g) Sjedište Institucije Ombudsmana za ljudska prava BiH je u Banja Luci, a područni uredi se nalaze u Sarajevu, Mostaru i Brčkom. Terenski ured se nalazi u Livnu.
- c) Ustavni sud BiH je najviša nacionalna sudska instanca koja garantira zaštitu ljudskih prava i sloboda u BiH pred kojom građani BiH mogu podnijeti apelaciju/žalbu za povredu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom BiH i međunarodnim standardima koja se podnosi protiv pojedinačnih akata ili radnji državnih organa ili organizacija kojim su povjerena javna ovlaštenja.
- d) Osnovni domaći mehanizmi za zaštitu ljudskih prava su: Institucija Ombudsmana za ljudska prava BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, komisije i odbori koji se bave pitanjima ljudskih prava a uspostavljene su u okviru Parlamentarne skupštine BiH i skupština entiteta i Brčko distrikta.
*Naslovna fotografija: United Nations HQ, preuzeto sa Unsplash.com