Zanatsko pivarstvo osvaja BiH

Tradicija „pečenja“ rakiji u BiH je ustaljena već godinama, dok se pivo „kuva“ od skora!

Kraft ili zanatsko pivarstvo je tek u posljednjih nekoliko godina u ekspanziji na prostoru Bosne i Hercegovine, dok je pivarska scena u regiji (Srbija i Hrvatska) značajno razvijenija.

Tek je nekoliko registrovanih proizvođača kraft piva u BiH, dok su ostale pivarske ekipe još uvijek uglavnom na svojim počecima i proizvode pivo iz hobija i za svoje potrebe. Pivarskim žargonom rečeno, velika većina pivara u BiH je još uvijek na nivou “šerpe”, pa su i  količine proizvodnje piva određene veličinom šerpe.

-Pivarska zajednica postoji i sve više se razvija, a tome značajno doprinose i festivali koji se s vremena na vrijeme organizuju kako bi se promovisala kultura zanatskog pivarstva. Osim toga, festivali su dobra prilika za upoznavanje i razmjenu iskustava među pivarima, ali i isprobavanje velikog broja različitih vrsta zanatskog piva, riječi su Vedrana Kurteša predsjednika udruženja „Kištra“ koje okuplja proizvođače i ljubitelje domaćeg piva.

 

Proces proizvodnje

Kada je riječ o vrstama zanatskog piva, možemo ukratko objasniti i process proizvodnje domaćeg piva koji nije komplikovan. Kurteš ističe kako su recepti za proizvodnju piva dostupni na raznim sajtovima i forumima koji su posvećeni zanatskom pivarstvu, a najvažnije je obezbijediti četiri osnovna sastojka: voda, ječam, hmelj i kvasac.

-Proces se odvija u tri faze: Prva je faza kuvanja, zatim fermentacije (koja traje od dvije do tri sedmice) i na kraju je faza karbonizacije koja traje od sedam do deset dana, dodaje Kurteš.

Trenutno u Istočnom Sarajevu postoji nekoliko ekipa koje se bave proizvodnjom zanatskog piva a koje su od skoro dio Udruženja građana za promociju zanatskog pivarstva “Kištra”. Okupljeni u „Kištru“ namjeravaju da u narednom periodu  promovišu kulturu zanatskog pivarstva, te da organizovanjem raznih edukativnih seminara i predavanja o zanatskom pivarstvu privuku još više ljubitelja kvalitetnog piva koje svojim kvalitetom može parirati raznim vrstama piva koja se nalaze na rafovima domaćih trgovina.

-U prethodne dvije godine organizovali smo dva festivala na kojima smo promovisali piva iz nekoliko gradova BiH. Naišli smo na izuzetno pozitivne reakcije i veliku zainteresovanost ljubitelja piva. To nam je motiv da i dalje nastavimo u istom pravcu, ističe Kurteš te dodaje da već početkom avgusta ove godine planiraju u Istočnom Sarajevu organizovati jedan veći festival na kojem će učestvovati izlagači iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Njihov cilj je da festival postane tradicionalna manifestacija kojom ćemo obogatiti turističku, ali i zabavno-kulturnu ponudu svoga grada.

Za kraj dodaju kako ne žele da njihova akcija dobije negativnu konotaciju kako se ovde radi o promociji alkohola među mladima, već je riječ o promociji zanatskog pivarstva kakvo već stotinama godina postoji širom Njemačke, Holandije i Češke.

Najčitaniji tekstovi

Zaviri „Iza duge“, vidjećeš da smiješ
Zlatna Karika Lejla Selimović: Hidžama je više relaksirajući tretman
Kako do pripravničkog u Bosni i Hercegovini?
Koji fakultet upisati – državni ili privatni?
GDJE OTIĆI: Planinarski domovi nadomak Sarajeva
Ljubav u vrijeme ratnog ludila
Zašto mi biro ne da da zarađujem više od 208 KM mjesečno?
Ko će pobijediti čovjeka?
Kako izgleda „nevidljiva ruka“?
Sarajevski studenti književnosti na strani ideologije Vojislava Šešelja
More Stories
Dnevnik izolacije: Korona virus, sedmica prva