-
Ime i prezime?
Zovem se Katarina Ponjavić.
-
Gdje živiš?
Živim u Sarajevu.
-
Zanimanje?
Studentica sam šeste godine dentalne medicine na Stomatološkom fakultetu u Sarajevu.
-
Koliko godina imaš?
Imam 26 godina.
-
Kako provodiš svoje slobodno vrijeme?
Uglavnom ga provodim čitajući knjige, dosta istražujem, u posljednjem periodu nastojim upoznati i unaprijediti sebe kao ličnost.
-
Šta te je potaklo pa si patentirala uređaj za zbrinjavanje infektivnog medicinskog otpada?
Sama ideja o uređaju je došla vrlo spontano, to je tema s kojom sam bila zaokupirana i jednostavno sam shvatila što je potencijalno rješenje. Nakon što sam analizirala tadašnje postojeće stanje i uvidjela potencijal, odlučila sam predati zahtjev za međunarodni patent. Na kraju se moj uređaj ispostavio kao veoma inovativno rješenje za što sam dobila potvrdu iz Europskog patentnog ureda iz Minhena i WIPO-a iz Ženeve.
-
O kakvom se uređaju tačno radi i kome je namijenjen?
Radi se o uređaju specifičnih karakteristika koji će omogućiti zbrinjavanje najmanjih količina medicinskog infektivnog otpada na mjestu nastanka. Namijenjen je svim zdravstvenim ustanovama.
-
Koje su prednosti jednog takvog uređaja?
Prednosti su kapacitet uređaja koji će apsolutno biti prilagođen potrebama potencijalnih kupaca, ovisno o njihovoj produkciji infektivnog otpada, također, sama metoda koja će se koristiti u uređaju je ekološki najprihvatljivija i najekonomičnija. Prednosti su uistinu brojne, a sve se vežu za rješavanje svih postojećih problema u procesu zbrinjavanja medicinskog infektivnog otpada.
-
Rješenju kojeg problema taj uređaj doprinosi?
Ovaj uređaj će unaprijediti i pojednostaviti sam proces zbrinjavanja medicinskog infektivnog otpada. To je trenutno svugdje u svijetu veoma kompliciran i skup proces koji je jako teško kontrolirati, stoga se nerijetko događa da infektivni otpad završi u okolišu na deponijama, što osim zagađenja predstavlja izvor zaraze. Ovaj uređaj rješava sve te probleme.
-
Imaš li nekog ko ti pomaže u cijelom ovom procesu?
Naravno, uz mene je tim ljudi bez čije pomoći ne bih bila tu gdje sam trenutno.
-
U kojoj fazi je sada realizacija tvoje ideje?
Trenutno započinjemo fazu naučno-istraživačkog rada, gdje ćemo zapravo dokazati efikasnost same metode koja će se koristiti u uređaju. Paralelno radimo na izradi prototipa i razvijamo sam uređaj.
-
Koliki je utjecaj inovacija na društvo?
Smatram da bi utjecaj inovacija na društvo trebao biti veći u Bosni i Hercegovini, jer bi takvo okruženje sigurno izrodilo još mnoge inovacije i inovatore na kojima bi nam zavidjele i najrazvijenije zemlje svijeta. Samim tim, to bi dovelo i do ekonomskog unapređenja Bosne i Hercegovine, što nam je svima potrebno.
-
Kakav je odnos vlasti prema mladim inovatorima?
Iz osobnog primjera mogu reći da postoji volja da se pomogne inovatorima, ali da nema zakonskih „alata“. Stoga je potrebno još mnogo truda i volje od nadležnih institucija da se situacija poboljša. Smatram da smo trenutno tek na samom početku tog puta.
-
Da li pratiš naš magazin i kako ti se sviđa?
Naravno, pratim i podržavam, nadam se da ćete nastaviti ovim putem, želim Vam još mnogo novih uspjeha u budućnosti.
-
Poruka mladima za kraj…
Budite uporni, razvijajte se i ulažite u sebe, u svoje znanje i u to kakva ćete osoba biti sutra.