Novo lice lokalne politike: Tibor Kovačević – politika usmjerena ka rješavanju problema mladih

Reafirmacija kulturno-historijskog naslijeđa grada Tuzla, uvođenje Pravilnika o strogom centru grada te gradska čistoća – inicijative su mladog političara Tibora Kovačevića kojima poseban akcenat stavlja na bolji i kvalitetniji život tuzlanske mladeži.

Tuzli su potrebne promijene iz korijena. No, one dolaze jedino ako smo svi uključeni u njih. Učešće mladih je posebno važno i zato ih sve pozivam da postanu politički osvješteni/e i aktivni/e. Sve ideje i inicijative kojima se bavim usmjerene su direkno na rješenja problema mladih koji su jedna od najranjivijih društvenih kategorija naše države. Konkretno, govorimo o sljedećim stvarima: Reafirmacija kulturno-historijskog naslijeđa grada Tuzla – Grad Tuzla već decenijama nemarom gubi kulturno-historijska naslijeđa. Građani/ke, pogotovo mlađi/e su dovedeni/e u situaciju da apsolutno ne znaju ništa o gradu svog rođenja, brojnim događajima, bitnim ličnostima, mjestima unutar grada, spomen obilježjima itd. Zbog toga želim veću pažnju posvetiti muzejima, organizovati seminare u sklopu raznih već aktivnih projekata, u formalnom obrazovanju tražiti više posvećenosti lokalnoj kulturi i historiji te organizovati festival lokalne promocije.

Uvođenje Pravilnika o strogom centru grada – Tuzla sigurno ima najzapušteniju jezgru grada kada je poredimo sa drugim većim bh. gradovima. Ovim Pravilnikom zamišljena je regulacija i stroga odredba pješačke zone kroz koju niti jedan oblik prevoznog sredstva ne bi trebao prolaziti te subvencija za obnavljanje fasada. Također, važan segment ovog Pravilnika odnosi se i na posjedovanje i funkcionisanje ugostiteljskih objekata. Pravilnik bi omogućio i duže radno vrijeme objektima koji to žele. Na taj način bi se sigurno poboljšao dnevni, noćni i turistički život i ponuda Tuzle.

Čistoća grada Tuzla – Često imam priliku da ugostim ljude iz raznih gradova, zemalja i kultura u rodnom gradu, gdje me svaki put bez izuzetka razočara komentar svih tih posjetilaca/teljki da je Tuzla jedan od najprljavijih i najneodrživijih gradova u kojima su bili. Vjerujem da se i ostali građani/ke Tuzle često susreću sa identičnim neugodnostima koje nam priređuje komunalno preduzeće i gradska uprava. Zbog toga smatram da je hitno potrebno angažovati ako treba i više djelatnika/ca u tom sektoru da bi napokon živjeli u čistoj i pokošenoj sredini koje se nećemo sramotiti kada ugostimo prijatelje/ice, saradnike/ce, rodbinu. 

Ukratko, smatram da bi rješenjem gore navedenih problema mogli uticati na smanjenje trenda napuštanja zemlje u potrazi za boljim i kvalitetnijim životom.  Vjerujem da pored povećanja kvaliteta svakodnevnog života, ideje mogu uticati i na letargičnost mladih. Potrebno je jako puno vremena da se ciljevi ostvare, ali ko ima volju ima i način. Ne smijemo gubiti nadu u bolje sutra, pogotovo mi mladi.

Tibor Kovačević iz Tuzle, 26 godina, Fakultet političkih nauka u Trstu.

Bosni i Hercegovini su potrebne radikalne promjene i smatram da je to moj moralni i životni poziv. Kada sam odlučio ući u te promjene tek sam tada shvatio koliko je to teško postići, ali izazov sam prihvatio bez problema i siguran sam da ću istrajati u svojim ciljevima. Svi smo mi dio politike i svi trebamo njome da se bavimo. Baviti se politikom znači interesovati se za sopstveni život. To se kod nas u Bosni i Hercegovini nekako izgubilo, percepcija je da se politikom bavi samo elita, što apsolutno nije tačno. Politika kreće od malog čovjeka i kada on/ona odluči da istinski prave promjene, uspjet ćemo imat vidljive rezultate i bolji život.

Autorica: Selma Karić

Najčitaniji tekstovi

Zaviri „Iza duge“, vidjećeš da smiješ
Zlatna Karika Lejla Selimović: Hidžama je više relaksirajući tretman
Koji fakultet upisati – državni ili privatni?
Kako do pripravničkog u Bosni i Hercegovini?
Ljubav u vrijeme ratnog ludila
GDJE OTIĆI: Planinarski domovi nadomak Sarajeva
Ko će pobijediti čovjeka?
Kako izgleda „nevidljiva ruka“?
Sarajevski studenti književnosti na strani ideologije Vojislava Šešelja
Zašto mi biro ne da da zarađujem više od 208 KM mjesečno?
More Stories
Kafultura: Istinsko uživanje u šoljici kafe