Intervju – Amina Musić: Potrebe učenika Srednje medicinske škole Tuzla

Intervju – Amina Musić: Potrebe učenika Srednje medicinske škole Tuzla

Razgovarala: Amra Hrustanović, članica Grupe volontera ASuBiH

Osmanaestogodišnja Amina Musić iz Kalesije, učenica Srednje medicinske škole Tuzla, podijelila je svoje viđenje praktične nastave i koliko ona doprinosi učenju i pripremi za buduću karijeru.

Korištena literatura na časovima praktične nastave

U prvom i drugom razredu, Amina i njeni kolege su praktičnu nastavu pohađali u prostorijama škole. Prema njenim riječima, teorijska podloga koju su usvajali na tim časovima bila je iz udžbenika, koji su bili adekvatni i korisni.

„Škola je odlično organizovana po pitanju praktične nastave, ali problem nastaje u drugim institucijama gdje se praksa odvija,“ izjavila je Amina, ističući kako su udžbenici ispunili svoju svrhu u školi, ali izazovi dolaze kada se praksa prenese u vanjske ustanove.

Uslovi za učenje

Kada smo je pitali o opremi koju koristw na časovima, Amina nam je otkrila da je oprema u kabinetima bila zastarjela, ali su učenici uspijevali raditi s onim što su imali.

„Neki tlakomjeri nisu radili, lutke su bile pokidane, ali snalazili smo se,“ izjavila je Amina, dodajući da, iako je uvijek moguće bolje, profesori su se trudili da obezbijede što kvalitetnije uslove za rad.

Sticanje iskustva u bolnici

Iskustva iz Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla i Doma zdravlja Tuzla otkrila su određene izazove s kojima se učenici susreću tokom praktične nastave. Također je istakla kako im tokom prakse često ne dopuštaju da rade konkretne zadatke, već uglavnom posmatraju, dostavljaju nalaze ili pomažu oko hranjenja pacijenata.

„Doktori i medicinske sestre ne dopuštaju nam da radimo, iako uvijek nadgledaju naš rad,” rekla je Amina, dodajući kako smatra da je više naučila tokom ferijalne prakse u ambulanti nego na službenoj praksi.

Na pitanje koliko će je praktična nastava pripremiti za budući rad, Amina je odgovorila da je djelomično zadovoljna.

„Djelimično da, ali da se potpuno mogu osloniti na stečeno znanje – ne,” priznala je Amina, izražavajući nadu da će svoje znanje usavršiti tokom pripravničkog rada nakon završetka škole.

 

 

Ovaj članak su kreirali i uredili srednjoškolci/ke ispred Asocijacije srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Omladinskom novinskom asocijacijom u Bosni i Hercegovini. Projekat „Mi želimo dobru praksu, a vi?“ implementira Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini uz podršku instituta za razvoj mladih KULT.

 

Najčitaniji tekstovi

Zlatna Karika Nikolina Zubac: Volim izazove, timski duh i adrenalin koji košarka donosi
Zlatna Karika Lejla Selimović: Hidžama je više relaksirajući tretman
Call centri: ZA ili PROTIV?
Veza bez seksa, seks bez veze?
10 realnih razloga zašto si još uvijek single, a koje ti niko nije rekao
Kako do pripravničkog u Bosni i Hercegovini?
Zlatna Karika Ariana Piknjač: S flautom do internacionalnih saradnji
Zlatna Karika Amina Pilavdžija: Vojska je najčasniji poziv i neprocjenjivo životno iskustvo
Zašto muškarci (ne) vole kučke?
Da li je Zemlja ravna ploča?
More Stories
Kapitalizam u duginim bojama: Budi profitabilan, budi prihvaćen