Zlatna Karika Semir Krnjić: Energiju crpim iz ljubavi prema hartiji i peru

  1. Ime i prezime?

Zovem se Semir Krnjić.

Semir Krnjić, privatni arhiv
  1. Gdje živiš?

Živim u Novom Travniku.

  1. Zanimanje?

Po zanimanju sam mašinski tehničar.

  1. Koliko godina imaš?

Imam 25 godina.

  1. Kako provodiš svoje slobodno vrijeme?

Slobodno vrijeme provodim čitajući i pišući.

  1. Odakle ljubav prema pisanju?

Ljubav prema pisanju javila se krajem osnovne škole, kada sam napisao prvu pjesmu „Ostavljen“, inspirisan „velikom ljubavlju“ mog prijatelja i jedne djevojke iz razreda.

  1. Je li teško uskladiti bavljenje ugostiteljskim poslom i pisanje, odakle crpiš energiju?

Da je lahko, nije. Hvala Bogu, imam snage i želje da sve uskladim. Energiju crpim iz ljubavi prema hartiji i peru. Ponekad zaboravim na umor kada mi inspiracija diktira neki stih ili priču.

  1. Šta je to što te posebno inspiriše za pisanje, koja je tvoja vodilja?

Mene dosta stvari inspiriše. U svemu pronalazim inspiraciju: ljudi, vrijeme, pojave, narod, ljubav… Moja vodilja je kur’anski ajet iz sure Hud: „Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam.“ (Hud, 88)

  1. Napisao si više od 400 pjesama, što je zaista impresivno, pa možeš li izdvojiti najdražu?

Svaka pjesma ima svoju priču. Svaka pjesma je svijet za sebe i došla je u nekom određenom periodu, situaciji, sreći ili iskušenju. Kao žile korijenja, svaka je vezana za zemlju, za moju dušu, ne mogu odrediti najdražu.

  1. Autor si i nekoliko knjiga; o čemu se radi u tvojim djelima?

Autor sam četiri knjige: „Želja“, „Još te čekam“ i „Ramazanski dnevnik I i II“. „Želja“ je roman, jedna ratna ljubavna priča Kemala i Lejle. „Još te čekam“ je priča o pjesniku koji je zaljubljen u jednu Melihu, pa joj redovno donosi svoje zapise da ih čita. „Ramazanski dnevnici“ su nastali u posljednje dvije godine, gdje sam vodio tačnu evidenciju broja zaraženih, umrlih, mjere i zabrane, pojave i moje ramazanske priče.

  1. Možeš li ukratko predstaviti ove dvije knjige koje si nedavno objavio?

Pred ramazan sam objavio dvije knjige: „Ramazanski dnevnik I i II“. U njima se daje detaljan opis posljednja dva ramazana u vrijeme pandemije.

  1. Koliko su mladi danas zainteresovani za književnost imajući u vidu nove tehnologije?

Slabo. Književnost ostaje u onima u kojima je nikla kada su došli na ovu prolaznost, to je posebna ljubav.

  1. Gdje drugi mladi mogu da te prate tvoje pisanje?

Svi oni koji žele pratiti moje pisanje, to mogu na Facebook i Instagram stranici „Semir Krnjić – tekstovi“.

  1. Da li pratiš naš magazin i kako ti se sviđa?

Pratim, naravno. Odličan je, čestitam Vam na tome.

  1. Poruka mladima za kraj…

Mladima bih poručio da istinski zavole znanje i nauku. Da budu oni koji će napraviti preokret i ovu zemlju povesti k boljoj budućnosti. Knjiga uči, primjer odgaja. Neka oni budu primjer budućim generacijama.

Najčitaniji tekstovi

Izazovi i potencijali queer umjetnosti u Bosni i Hercegovini
Ne sudi knjizi po guzici
Bila sam glumica, ali ne razumijem šta znači biti umjetnica
Omladinski magazin „Karike“ u potrazi za novim dopisnicima/ama
Studentski domovi u Sarajevu: Gdje su, kakvi su, kako se prijaviti?
Mladi džeparce ostavljaju u kladionicama, nevidljiva pošast teško se liječi
Kako do studentskog posla u Sarajevu?
Kako do pripravničkog u Bosni i Hercegovini?
Vraćaju se „Bruca, Braca, Bruda, Brada“ – Bit će veliki izazov preživjeti još jednu „apokalipsu papaka“
Prvi dejt treba da bude klik. I ja duboko vjerujem da bez tog klika ništa. 
More Stories
Biciklizam kao stil života: Biciklom na posao, ali i na planinu