Fondacija CURE je jučer organizirala aktivističku šetnju/marš povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena, zajedno sa svim zainteresiranim individuama, organizacijama i formalnim/neformalnim grupama te s članovima/icama Ženske mreže BiH, Mreže za izgradnju mira i Inicijative Građanke za ustavne promjene koji/e su svojim prisustvom odale počast herionama i braniteljicama ženskih prava koje su djelovale prije njih, ali i kako bi ukazale/i na jedinstvo kojim pokazuju snagu i moć.
Marš je otpočeo u 12 sati, sa polazištem ispred Parlamentarne skupštine BiH i daljnjom rutom kroz Titovu ulicu do BBI centra, a završen na Trgu oslobođenja. Osim u Sarajevu, osmomartovski marš je organiziran i u Mostaru, te Banjoj Luci, ali i drugim gradovima regiona i svijeta.
Nešto više o ovogodišnjoj protestnoj šetnji u Sarajevu kazala nam je jedna od organizatorica, Vildana Džekmen: „Tradicionalnim osmomartovskim maršom, koji inače organiziramo svake godine, ovaj put smo se pridružili/e Generalnom svjetskom štrajku, gdje smo ujedinjeni/e protiv svih vrsta tlačenja i diskriminacije nad ženama. Ono na šta posebno skrećemo pažnju u BiH su pitanja koje se tiče kršenja radničkih prava, gdje najveći problem imaju uposlene žene, zatim pitanje porodiljskih naknada koje vučemo još iz 2016., mobinga na radnom mjestu i svih vrsta diskriminacije sa kojima se žene nose.“
Dodaje kako nisu zadovoljne/i trenutnim stanjem, te da također pružaju podršku prijateljicama u regiji, koje se bore sa „pitanjem koje se tiče nametanja nečega sa čime smo se davno izborile kad smo počinjale prve pokrete, a to je zabrana abortusa. Naravno, podršku dajemo i prijateljicama u Sjedinjenim Američkim Državama, koje se bore protiv Trumpovog režima i dodatnog kršenja ženskih/ljudskih prava. Ujedinjene smo, zajedno smo i solidarno djelujemo u borbi za ženska prava i ravnopravnosti.“
Povezano: Je li borba žena za ravnopravnost u društvu završena?
Maršu je prisustvovao i Nikola Kuridža, programski koordinator u Sarajevskom otvorenom centru (SOC). „Duga borba je pred nama i zato i imam problem sa čestitanjem osmoga marta. Osmi mart je borbeni dan i nije uopšte praznik cvijeća. Možda jednog dana i dostignemo to da nam je sretan, jer nam sada uopšte nije“, rekao je Nikola za KAR!KE.
Ističe da je „pitanje ravnopravnosti i borbe za ženska/ljudska prava – pitanje solidarnosti i to je i moje pitanje, koliko god bilo pitanje svih žena koje me okružuju na najrazličitije načine. Stanje ženskih/ljudskih prava u BiH je ugroženo sa svih strana, od religijskih zajednica, preko institucija, zastupljenosti u organima vlasti, na svim nivoima od uslova rada u ‘običnom’ marketu u svakom našem naselju pa nadalje.“
„Ipak nastavljamo ustrajno jer se ciljevi ne postižu odjednom već dugotrajnim radom i borbom“, napominje Kuridža.
Ideja za obilježavanjem Međunarodnog dana žena pojavila se početkom 20. stoljeća u doba brze industrijalizacije kada su žene, zaposlene u tekstilnoj industriji, javno demonstrirale, na današnji dan, 08. marta 1857. u New Yorku, zbog loših uvjeta rada i niskih plaća.